Rodzaje kominków

Planujesz kominek w swoim domu?

Wybierz taki, który będzie jak najlepiej dopasowany do twoich potrzeb i planowanej eksploatacji, a posłuży ci przez wiele lat. Wybór jest większy, niż myślisz!

Kominek powietrzny

Kominek powietrzny to urządzenie, które od lat służy do ogrzewania pomieszczeń. Dziś łączy kilka funkcji – zdobi wnętrza, skupia domowników przy ogniu i oczywiście wspomaga ogrzewanie domu. Jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Dobrze zabudowany kominek w trakcie palenia w nim ogrzewa poprzez samą szybę kominka oraz wydostające się ciepłe powietrze odpowiednio dobranymi kratkami nawiewno wywiewnym. Dodatkowo można rozprowadzić gorące powietrze do innych pomieszczeń kanałami płaskimi lub okragłymi. Taki rodzaj ogrzewania nazywa się skrótowo DGP od słów dystrybucja gorącego powietrza. Chłodne powietrze jest pobierane przez otwór pod obudową wkładu, następnie ogrzewane jest przy gorącym korpusie, skąd unosi się do okapu i wraca do pomieszczenia lub za pomocą specjalnych przewodów trafia do całego domu. Transport powietrza do trzech metrów może się odbywać dzięki naturalnym siłom wyporu, większe odległości wymagają zastosowana specjalnej turbiny . Montaż takiego systemu nie jest bardzo drogi, a pozwala skutecznie ogrzać nawet spore powierzchnie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że system grzeje tylko wtedy, kiedy w kominku jest ogień. Kiedy drewno zostaje spalone, ciepłe powietrze przestaje krążyć.

Kominek gazowy

Kominek gazowy nie wiele różni się od tradycyjnego, spalającego drewno. W komorze paleniska jest palnik który ma specjalną konstrukcję, dzięki której płomienie do złudzenia przypominają te powstające podczas spalania w kominku tradycyjnym. Imitujące opał szczapy drewna lub kawałki węgla są tak wykonane, aby jak najwierniej przypominały prawdziwe, ale w odróżnieniu od nich nie spalają się. Bardzo ważne jest na przykład odpowiednie ułożenie “szczap drewna” – od wielkości odstępów między nimi zależy odpowiedni wygląd płomienia. Rozgrzane “drewienka” żarzą się jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu palnika. W skład typowego kominka gazowego wchodzą: obudowa – najczęściej żeliwna, imitacja paliwa (drewna lub kawałków węgla) – najczęściej ceramiczna, palnik gazowy – przeznaczonydo spalania gazu ziemnego lub płynnego, zaprojektowany i wykonany dla danego typu kominka i współpracujący z określoną imitacją paliwa.Przy kominku gazowym może być tak samo ciepło jak przy tradycyjnym, w którym pali się drewno kominkowe lub węgiel. Jednak kominek gazowy ma jedną, bardzo dużą zaletę – nie ma w nim problemu z kupowaniem i przechowywaniem opału oraz sprzątaniem paleniska.Przy kominku gazowym może być tak samo ciepło jak przy tradycyjnym, w którym pali się drewno kominkowe lub węgiel. Jednak kominek gazowy ma jedną, bardzo dużą zaletę – nie ma w nim problemu z kupowaniem i przechowywaniem opału oraz sprzątaniem paleniska.Kominek tradycyjny zawsze potrzebuje obsługi – stałego dokładania drewna i kontrolowania procesu spalania, a potem – sprzątania paleniska. Nie można też regulować ilości oddawanego przez niego ciepła. Kominki gazowe mają zalety kominków tradycyjnych, a są pozbawione większości ich wad.Uruchomienie kominka gazowego nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Nie trzeba go czyścić, jak tradycyjnego, ani misternie układać drewnianych szczap. Można go włączyć bardzo szybko, używając do tego zapalniczki.Kominek gazowy działa natychmiast po włączeniu, więc gdy przyjdą niezapowiedziani goście, można zająć się nimi, a nie rozpalaniem w kominku. Jego obsługa ogranicza się do regulowania wielkości płomienia, a cosię z tym wiąże – mocy urządzenia. Po wyłączeniu nie ma potrzeby czyszczenia kominka ani usuwania popiołu. Urządzenie jest od razu gotowe do ponownego użycia.

Kominki gazowe mogą być zabudowywane, wolnostojące lub wiszące.

Szyba kominka gazowego może być prosta, vis-a-vis, narożna lub trójstronna.

Kominek z płaszczem wodnym

Nowoczesny kominek wodny łączy urok i przytulność ze wspomaganiem centralnego ogrzewania. Przygotowuje też ciepłą wodę do mycia. Współpracuje z kotłem gazowym lub olejowym, ale może być również głównym źródłem ciepła w domu.Kominek w domu często jest traktowany jakoelement dekoracyjny – mebel zajmujący miejsce w najbardziej reprezentacyjnym, dziennym pokoju. Jego rola nie ogranicza się jednak do funkcji ozdobnej. Kominek montujemy przede wszystkim do ogrzewania pomieszczeń – z reguły tych, w których został postawiony. Jeśli dodatkowo wykonamy system dystrybucji gorącego powietrza (DGP), to ogrzejemy nim kilka pomieszczeń w domu. Kominek można włączyć także do instalacji centralnego ogrzewania. Wtedy może być głównym źródłem ciepła (ale nie jedynym, bo trzeba zainstalować też kocioł gazowy lub elektryczny) oraz podgrzewać ciepłą wodę do mycia. Aby było to możliwe, należy kupić kominekz płaszczem wodnym.Niewiele osób decyduje się jednak na ogrzewanie kominkiem, bo aby utrzymać stałą temperaturę w domu, trzeba do niego regularnie podkładać. I mimo że drewno ciągle jest najtańszym paliwem, poza kominkiem większość inwestorów instaluje też kocioł gazowy.

Montaż kominka

Kominek najlepiej jest zamontować wtedy, gdy dom znajduje się w trakcie budowy lub projektowane jest rozprowadzenie nowej instalacji centralnego ogrzewania oraz lokalizacja kominka. Jeśli nie możemy w tym momencie kupić kominka, warto wszystko tak przygotować, aby wstawienie go w przyszłości nie wiązało się z żadnymi przeróbkami. Do miejsca, w którym ma stanąć kominek, warto więc doprowadzić dwie rury: zasilającą i powrotną. W pobliżu kotła powinno być również przewidziane miejsce na montaż zestawu pompowo-wymiennikowego. Nie można zapomnieć o ułożeniu kabli elektrycznych między kotłownią a kominkiem oraz zamontowaniu czerpni powietrza. Pamiętać też trzeba o miejscu dla naczynia wzbiorczego.

Zamontowanie kominka z płaszczem wodnym w domu, w którym nie zostało to wcześniej zaplanowane, jest trudne, ale możliwe. Koniecznie trzeba włączyć go do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania, a później zabudować

Gdy kominek z płaszczem wodnym chcemy zamontować w miejscu dotychczasowego, trudno będzie go dopasować do istniejącej zabudowy, a raczej trzeba będzie zrobić zupełnie nową. Wkłady z płaszczem wodnym są większe od zwykłych, dlatego stara obudowa często jest za mała. Jeśli chcemy ją zachować, dobrym rozwiązaniem może być montaż kasety z płaszczem wodnym, która jest mniejsza od kominka tradycyjnego.

Od strony instalacyjnej trzeba będzie podłączyć kominek do instalacjicentralnego ogrzewania; przy czym nie trzeba wykonywać przeróbek całejinstalacji, a jedynie wybranego fragmentu kotłowni.

Masz pytania?
Skontaktuj się!