Rodzaje kominków

Brudna szyba w kominku nie wygląda estetycznie?

Brudna szyba w kominku nie wygląda estetycznie i zasłania to, co najważniejsze, czyli ogień. Jak zatem dbać o szybę kominkową? Czym ją czyścić i jak?

Domowe sposoby na czyszczenie szyby kominka.

W żadnym katalogu żadnego producenta kominków nie znajdziemy zdjęcia zszybą w takim stanie, w jakim ona jest, gdy w kominku się pali. Nawet kominkiz kurtyną powietrzną lub pirolizą nie chronią szyb przed brudzeniem, jeślibędziemy w kominku palić po swojemu, a nie według zaleceń producenta. Wpierwszym przypadku (kurtyna powietrzna) zwiększa się ilość drewnapotrzebna do ogrzania domu lub pomieszczenia, w drugim trzeba utrzymywaćwysoką temperaturę (około 300° C), w obu – używania bardzo wysokiejjakości suchego drewna, co wpływa na koszt ogrzewania.

Delikatne zabrudzenia

Jeśli sadza tylko delikatnie powleka szybę kominkową do jej usunięciawystarczy nawet zwykły papierowy recznik , ale dobrze rozpuszczającytłuszcze płyn do mycia naczyń. Niewielką ilość płynu (kilka kropel) wyciskamyna wilgotną i miękką ściereczkę i przecieramy szybę. Na koniec polerujemy jąstarymi gazetami (gazeta to nie to samo, co kolorowy magazyn, tych ostatnichdo tego celu nie używamy, tak samo, jak nie spalamy ich w kominku). Powinnowystarczyć. Jeśli nie – czynność należy powtórzyć.

Sadza – główny powód zabrudzeń szyby kominkowej.

To, co osadza się na szybkie kominkowej nazwa się sadza (albo kopeć) ipowstaje w wyniku niepełnego spalania produktów zawierających w swoimskładzie znaczne ilości węgla. Sadza jest czarna, brzydka, tłusta i dośćodporna na działanie wielu czynników chemicznych. Dlatego między innymiważny jest dobór odpowiedniego preparatu, który pomoże ją usunąć zkominkowej szyby

Większe smugi

Gdy szyba jest bardziej zabrudzona – kupujemy specjalistyczny płyn doczyszczenia szyb kominkowych. Nadają się także płyny do czyszczenia piekarników oraz grilli (trzeba jednak uważać, by czyścić nimi tylko szkło, a nie także metalową ramę drzwiczek – mogą powstać nieusuwalne plamy), a także płyny do czyszczenia płyt ceramicznych. Niewielkie ilości preparatu nanosimy na szybę, a później delikatnie zbieramy – miękką i ledwie wilgotną ściereczką lub gazetami. Do skutku. Jeżeli na szybie są uporczywe zabrudzenia – można je próbować usunąć skrobakiem (takim samym, jak do płyt ceramicznych).

Masz pytania?
Skontaktuj się!